Full List of Winners From the 2019 Critics’ Choice Awards – Fan Fest

0
2


As Hollywood makes its way closer to the Academy Awards, it was time for the critics’ to have their say. Hosted by Taye Diggs, the 2019 Critics’ Choice Awards took place last night at the Barker Hangar in Santa Monica, California and it was an evening full of snubs, surprises, and…ties? The Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association honored the best in film and TV with awards favoring Alfonso Cuarón’s Roma, which walked away with Best Picture, Best Director, Best Foreign Film, and Best Cinematography.

In one of the night’s biggest surprises, there were two ties amongst the winners. Both Lady Gaga and Glenn Close tied for Best Actress and Amy Adams and Patricia Arquette tied for Best Actress in a Limited Series or Movie. John Krasinksi’s A Quiet Place walked home with the award for Best Sci-Fi or Horror Film and Christian Bale took home two awards for his turn as Dick Cheney in Vice. 

In television, Amazon’s Marvelous Mrs. Maisel continued its award season sweep as did Darren Criss for his role in  The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story. Sandra Oh and Matthew Rhys both took home Lead Actress and Actor in a Drama with Bill Hader scooping up his first post-Emmy win for Barry. The Americans, which aired its season finale last year, took home the top honor for Best Drama.

Check out the full list of winners below!

BEST PICTURE

Winner: Roma

Black Panther
BlacKkKlansman
The Favourite
First Man
Green Book
If Beale Street Could Talk
Mary Poppins Returns
A Star Is Born
Vice

BEST ACTOR

Winner: Christian Bale, Vice

Bradley Cooper — A Star Is Born
Willem Dafoe — At Eternity’s Gate
Ryan Gosling — First Man
Ethan Hawke — First Reformed
Rami Malek — Bohemian Rhapsody
Viggo Mortensen — Green Book

BEST ACTRESS

Winner (Tie): Glenn Close, The Wife
Winner (
Tie): Lady Gaga, A Star Is Born

Yalitza Aparicio — Roma
Emily Blunt — Mary Poppins Returns
Toni Collette — Hereditary
Olivia Colman — The Favourite
Melissa McCarthy — Can You Ever Forgive Me?

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Mahershala Ali, Green Book

Timothée Chalamet — Beautiful Boy
Adam Driver — BlacKkKlansman
Sam Elliott — A Star Is Born
Richard E. Grant — Can You Ever Forgive Me?
Michael B. Jordan — Black Panther

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Regina King, If Beale Street Could Talk

Amy Adams — Vice
Claire Foy — First Man
Nicole Kidman — Boy Erased
Emma Stone — The Favourite
Rachel Weisz — The Favourite

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Winner: Elsie Fisher, Eighth Grade

Thomasin McKenzie — Leave No Trace
Ed Oxenbould — Wildlife
Millicent Simmonds – A Quiet Place
Amandla Stenberg — The Hate U Give
Sunny Suljic — Mid90s

BEST ACTING ENSEMBLE

Winner: The Favourite

Black Panther
Crazy Rich Asians
Vice
Widows

BEST DIRECTOR

Winner: Alfonso Cuarón, Roma

Damien Chazelle — First Man
Bradley Cooper — A Star Is Born
Peter Farrelly — Green Book
Yorgos Lanthimos — The Favourite
Spike Lee — BlacKkKlansman
Adam McKay — Vice

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Paul Schrader, First Reformed

Bo Burnham – Eighth Grade
Alfonso Cuarón — Roma
Deborah Davis and Tony McNamara — The Favourite
Adam McKay — Vice
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly — Green Book
Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski — A Quiet Place

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk

Ryan Coogler, Joe Robert Cole — Black Panther
Nicole Holofcener, Jeff Whitty — Can You Ever Forgive Me?
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters — A Star Is Born
Josh Singer — First Man
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee — BlacKkKlansman

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Alfonso Cuarón, Roma

James Laxton — If Beale Street Could Talk
Matthew Libatique — A Star Is Born
Rachel Morrison — Black Panther
Robbie Ryan — The Favourite
Linus Sandgren — First Man

BEST PRODUCTION DESIGN

Winner: Hannah Beachler, Jay Hart, Black Panther

Eugenio Caballero, Barbara Enriquez — Roma
Nelson Coates, Andrew Baseman — Crazy Rich Asians
Fiona Crombie, Alice Felton — The Favourite
Nathan Crowley, Kathy Lucas — First Man
John Myhre, Gordon Sim — Mary Poppins Returns

BEST EDITING

Winner: Tom Cross, First Man

Jay Cassidy — A Star Is Born
Hank Corwin — Vice
Alfonso Cuarón, Adam Gough — Roma
Yorgos Mavropsaridis — The Favourite
Joe Walker — Widows

BEST COSTUME DESIGN

Winner: Ruth Carter, Black Panther

Alexandra Byrne — Mary Queen of Scots
Julian Day — Bohemian Rhapsody
Sandy Powell — The Favourite
Sandy Powell — Mary Poppins Returns

BEST HAIR AND MAKEUP

Winner: Vice

Black Panther
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Mary Queen of Scots
Suspiria

BEST VISUAL EFFECTS

Winner: Black Panther

Avengers: Infinity War
First Man
Mary Poppins Returns
Mission: Impossible — Fallout
Ready Player One

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: Spider-Man: Into the Spider-Verse

The Grinch
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet

BEST ACTION MOVIE

Winner: Mission: Impossible — Fallout

Avengers: Infinity War
Black Panther
Deadpool 2
Ready Player One
Widows

BEST COMEDY

Winner: Crazy Rich Asians

Deadpool 2
The Death of Stalin
The Favourite
Game Night
Sorry to Bother You

BEST ACTOR IN A COMEDY

Winner: Christian Bale, Vice

Jason Bateman — Game Night
Viggo Mortensen — Green Book
John C. Reilly — Stan & Ollie
Ryan Reynolds — Deadpool 2
Lakeith Stanfield — Sorry to Bother You

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Winner: Olivia Colman, The Favourite

Emily Blunt — Mary Poppins Returns
Elsie Fisher — Eighth Grade
Rachel McAdams — Game Night
Charlize Theron — Tully
Constance Wu — Crazy Rich Asians

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Winner: A Quiet Place

Annihilation
Halloween
Hereditary
Suspiria

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: Roma

Burning
Capernaum
Cold War
Shoplifters

BEST SONG

Winner: “Shallow” – A Star Is Born

“All the Stars” — Black Panther
“Girl in the Movies” — Dumplin’
“I’ll Fight” — RBG
“The Place Where Lost Things Go” — Mary Poppins Returns
“Trip a Little Light Fantastic” — Mary Poppins Returns

BEST SCORE

Winner: Justin Hurwitz — First Man

Kris Bowers — Green Book
Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk
Alexandre Desplat – Isle of Dogs
Ludwig Göransson — Black Panther
Marc Shaiman — Mary Poppins Returns

BEST DRAMA SERIES

Winner: The Americans (FX)

Better Call Saul (AMC)
The Good Fight (CBS All Access)
Homecoming (Amazon)
Killing Eve (BBC America)
My Brilliant Friend (HBO)
Pose (FX)
Succession (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Winner: Matthew Rhys, The Americans (FX)

Freddie Highmore — The Good Doctor (ABC)
Diego Luna — Narcos: Mexico (Netflix)
Richard Madden — Bodyguard (Netflix)
Bob Odenkirk — Better Call Saul (AMC)
Billy Porter — Pose (FX)
Milo Ventimiglia — This Is Us (NBC)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Winner: Sandra Oh, Killing Eve (BBC America)

Jodie Comer — Killing Eve (BBC America)
Maggie Gyllenhaal — The Deuce (HBO)
Elisabeth Moss — The Handmaid’s Tale (Hulu)
Elizabeth Olsen — Sorry For Your Loss (Facebook Watch)
Julia Roberts — Homecoming (Amazon)
Keri Russell — The Americans (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Winner: Noah Emmerich, The Americans (FX)

Richard Cabral — Mayans M.C. (FX)
Asia Kate Dillon — Billions (Showtime)
Justin Hartley — This Is Us (NBC)
Matthew Macfadyen — Succession (HBO)
Richard Schiff — The Good Doctor (ABC)
Shea Whigham — Homecoming (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Winner: Thandie Newton, Westworld (HBO)

Dina Shihabi — Jack Ryan (Amazon)
Julia Garner — Ozark (Netflix)
Rhea Seehorn — Better Call Saul (AMC)
Yvonne Strahovski – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Holly Taylor — The Americans (FX)

BEST COMEDY SERIES

Winner: The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Atlanta (FX)
Barry (HBO)
The Good Place (NBC)
The Kominsky Method (Netflix)
The Middle (ABC)
One Day at a Time (Netflix)
Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Winner: Bill Hader, Barry (HBO)

Hank Azaria — Brockmire (IFC)
Ted Danson — The Good Place (NBC)
Michael Douglas — The Kominsky Method (Netflix)
Donald Glover — Atlanta (FX)
Jim Parsons — The Big Bang Theory (CBS)
Andy Samberg — Brooklyn Nine-Nine (Fox)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Winner: Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Rachel Bloom — Crazy Ex-Girlfriend (The CW)
Allison Janney — Mom (CBS)
Justina Machado — One Day at a Time (Netflix)
Debra Messing — Will & Grace (NBC)
Issa Rae — Insecure (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Winner: Henry Winkler, Barry (HBO)

William Jackson Harper — The Good Place (NBC)
Sean Hayes — Will & Grace (NBC)
Brian Tyree Henry — Atlanta (FX)
Nico Santos — Superstore (NBC)
Tony Shalhoub — The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Winner: Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Betty Gilpin — GLOW (Netflix)
Laurie Metcalf — The Conners (ABC)
Rita Moreno — One Day at a Time (Netflix)
Zoe Perry — Young Sheldon (CBS)
Annie Potts — Young Sheldon (CBS)
Miriam Shor — Younger (TV Land)

BEST LIMITED SERIES

Winner: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)

A Very English Scandal (Amazon)
American Vandal (Netflix)
Escape at Dannemora (Showtime)
Genius: Picasso (National Geographic)
Sharp Objects (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Winner: Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)

Icebox (HBO)
King Lear (Amazon)
My Dinner with Hervé (HBO)
Notes from the Field (HBO)
The Tale (HBO)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Winner: Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)

Antonio Banderas — Genius: Picasso (National Geographic)
Paul Dano — Escape at Dannemora (Showtime)
Benicio Del Toro — Escape at Dannemora (Showtime)
Hugh Grant — A Very English Scandal (Amazon)
John Legend — Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
 
BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Winner (Tie): Amy Adams – Sharp Objects (HBO)
Winner (Tie): Patricia Arquette — Escape at Dannemora (Showtime)

Connie Britton — Dirty John (Bravo)
Carrie Coon — The Sinner (USA Network)
Laura Dern — The Tale (HBO)
Anna Deavere Smith — Notes From the Field (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Winner: Ben Whishaw — A Very English Scandal (Amazon)

Brandon Victor Dixon — Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Eric Lange — Escape at Dannemora (Showtime)
Alex Rich — Genius: Picasso (National Geographic)
Peter Sarsgaard — The Looming Tower (Hulu)
Finn Wittrock — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Winner: Patricia Clarkson — Sharp Objects (HBO)

Ellen Burstyn — The Tale (HBO)
Penelope Cruz — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)
Julia Garner — Dirty John (Bravo)
Judith Light — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)
Elizabeth Perkins — Sharp Objects (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

Winner: BoJack Horseman (Netflix)

Adventure Time (Cartoon Network)
Archer (FXX)
Bob’s Burgers (Fox)
The Simpsons (Fox)
South Park (Comedy Central)

Comments

comments





LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here